top of page

Rozpoczęła się zbiórka na ratowanie skoczni narciarskich w Harrachovie

Skocznie narciarskie w Harrachovie znajdują się obecnie w tragicznym stanie, wszystkie są zamknięte dla zawodników, popadają w ruinę. Czescy skoczkowie przez całą zimę nie mieli u siebie ani jednego obiektu do trenowania. Dzisiaj rozpoczęła się publiczna zbiórka na ratowanie skoczni narciarskich w Harrachovie. 

W 1908 roku założono pierwszy klub narciarski w Harrachovie – „Lyžařský a turistický Bucharův klub”, który otrzymał swoją nazwę pionierze narciarstwa w Karkonoszach, którym był Jan Buchar. Po ponad stu latach Stanislav Slavík, Josef Slavík i Karel Dolejšípostanowili zachować tradycję skoków narciarskich w Harrachovie i wybudować muzeum narciarstwa oraz odnowić istnienie klubu. Całe życie ich rodziny jest związane ze skoczniami w Harrachovie. Po tym, jak spełniło się ich marzenie związanie z założeniem muzeum liczą, że zrealizują także kolejne.

Stan skoczni narciarskich w Harrachovie nieustannie się pogarsza, trwają starania o ich rekonstrukcję. Także odwiedzający muzeum pytają o ich przyszłość i o to, jak można pomóc. To dało właścicielom tego miejsca do myślenia. Postanowili rozpocząć publiczną zbiórkę na ratowanie obiektów, przy czym jest dla nich oczywiste, że pieniądze tylko z niej nie wystarczą. Pierwszym celem jest oddanie ponownie do użytku mniejszych skoczni, aby w kolejnych sezonach młodzież mogła tam trenować. Zbiórka ma też na celu ponowne rozruszanie powolnego procesu rekonstrukcji i przyspieszenie możliwości skutecznej organizacji Mistrzostw Świata w Lotach Narciarskich w 2024 roku.

Organizatorzy przygotowali już specjalne konto, w niektórych miejscach ustawione będą skarbonki. Zbiórka promowana będzie także przy różnego rodzaju ważnych wydarzeniach.

Wspierają ją byli skoczkowie narciarscy: Adam Małysz, Jakub Janda, Pavel Ploc orazDalibor Motejlek, a także miasto Harrachov i jego miasta partnerskie – Frenštát pod Radhoštěm i Szklarska Poręba.

Przez cały ostatni sezon czescy skoczkowie narciarscy i kombinatorzy norwescy nie mieli możliwości trenowania w swoim kraju. Rekonstrukcja obiektów w Harrachovie da taką możliwość zarówno tym bardziej doświadczonym, jak i młodzieży rozpoczynającej przygodę z tym sportem.

bottom of page